Koncert skupiny Argema

22.8.2020

Koncert skupiny Argema se konal v rámci hodových oslav v zámecké zahradě v Dlouhé loučce. 

Argema je česká rocková hudební skupina z Uherského Hradiště, kterou založili v roce 1982 Josef Pavka, Slávek Borovička, Olda Gistr , Zbyněk Horák , Karel Holomáč a Jarda Pavelka. Sestava skupiny se během své existence několikrát změnila, ale v současnosti tvoří Argemu čtyři členové. Jméno skupině dali podle největšího afrického nočního motýla Argema mittrei

Výlet na Rešovské vodopády

22.8.2020

Auty jsme se přesunuli z Karlova do Rešova a vydali se krásnou procházkou k vodopádům. Na zpáteční cestě došlo i na koupání ( voda byla pěkně studená :-) ). Poobědvali jsme v penzionu "Pod vodopády" a vrátili se domů. Opět jsme měli štěstí na pěkné počasí a výlet jsme si moc užili. 

Rešovské vodopády

 Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko.  Národní přírodní památku Rešovské vodopády tvoří kaňonovitá soutěska na toku říčky Huntavy, na jejímž toku jsou vodopády. Tyto vodopády jsou nejvýznamnější oblastí v naší republice. Chráněné území je dlouhé 200 metrů a dosahuje šířku šesti až deseti metrů. Na toku Huntavy můžeme v těchto místech vidět stupňovité vodopády, tůňky a tak zvané obří hrnce. V oblasti přírodní památky rostou vzácné druhy květin. V severní části přírodní památky je zajímavý skalní útvar nazývaný Čertova stěna, jejíž výška dosahuje 35 metrů. Tento skalní útvar slouží jako cvičná stěna pro horolezce. Naproti skalního útvaru se nachází nepatrné pozůstatky malého hradu, který tu byl pravděpodobně postaven v druhé polovině 13. století. Oblast byla vyhlášena chráněným územím v roce 1965 na ploše 6,30 hektarů. Přírodní památka se nachází v nadmořské výšce 430 metrů. 

1. tenisový turnaj

25.7.2020

Na tenisovém kurtu paní Novákové jsme uspořádali 1. tenisový turnaj. Zahájilo jej vystoupení Karlováčku a roztleskávaček. Po rozlosování dvojic proběhl tenisový turnaj ve čtyřhrách. Celý turnaj vyhrála dvojice Ivana Pásková a Honza Lenoch. Pro všechny bylo připraveno občerstvení ...grilované maso na jehle , pivo, limo a posezení při hudbě až do pozdních hodin. Počasí se nám vydařilo a všichni se těšíme na druhý ročník :-)


Výlet na zámek Úsov

20.6.2020

Využili jsme deštivého počasí k návštěvě zámku v Úsově. Po zajímavé prohlídce jsme si dali dobrý oběd v hotelu Colchi ve Střelicích.

Zámek Úsov

Podle archeologických průzkumů se jeví jako velmi pravděpodobné, že původní hrad zde vznikal kolem poloviny 13. století, zřejmě z příkazu českého panovníka. Do roku 1487 hradní palác přestavěli páni z Vlašimi, dílčí úpravy prováděli páni z Boskovic a od 17. století Lichtenštejnové, kterým patřil zámek až do roku 1945. Původní gotický hrad, postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Vystřídali se tu Šternberkové, Boskovicové a od roku 1597 patřil hrad Lichtenštejnům, kteří vystavěli barokní zámeckou budovu. V roce 1898 umístil Jan II. z Lichtenštejna do zámeckých interiérů lesnické a lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvířeny z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav do Polska, Itálie, Afriky a Indie. Ve sbírkách úsovského zámku je přes 4000 kusů přírodnin, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště.

 

Graficke pismenko Sály v prvním poschodí představují trofeje africké zvířeny - především antilop, gazel, lebku a kly slona, lva pustinného, zebry a nosorožce pocházejících z přelomu 19. a 20. století.

 

Graficke pismenko Sály druhého poschodí prezentují naše ptáky a savce. Doprovodné exponáty mají loveckou tematiku, jsou zde vystaveny kolekce zbraní, nábytek vyrobený z kořenů stromů a předměty dokumentující lesnictví na počátku 20. století. Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu.


Hody v Karlově

14.6.2020

Hody v Karlově začaly v 10hodin v kapličce, zasvěcené svatému  Antonínovi, mší svatou.

Duch svatý

30.5.2020

Letnice, seslání Ducha svatého, Boží hod svatodušní či svatodušní svátky (latinsky pentecostes, řecky πεντεκοστή (ἡμέρα) pentekosté (hémerá) padesátý den) označuje křesťanský svátek slavený 50 dnů po Velikonocích a 10 dnů po Nanebevstoupení Páně. Svátek letnic pochází z židovského svátku týdnů (Šavu'ot). Teologicky se tento svátek vztahuje v židovství k předání Zákona na Sinaji a v křesťanství k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení

Ve starověku slavila tento svátek církev již poměrně brzy; první zmínky se objevují však až ve 3. století. Protože v křesťanském chápání letnicemi vrcholí padesátidenní oslava Velikonoc, byly (a nadále jsou) letnice považovány za jednu z nejvýznamnějších křesťanských slavností vůbec. Ve 4. století se začala v předvečer této slavnosti slavit vigilie a po ní se slavil oktáv Seslání Ducha svatého. Liturgická barva letnic byla vždy červená – tento zvyk zřejmě pochází ze slavnostního římského oděvu, který byl barven purpurem. Červená barva při křesťanských bohoslužbách vychází z barvy ohnivých jazyků při seslání Ducha svatého na apoštoly.[1]

V českých zemích se letnice slavily od příchodu křesťanství, avšak ještě dlouho poté v lidové zbožnosti přetrvávají pohanské obyčeje, byť naroubované na nové náboženství, jak dokládá i kronikář Kosmas, když roku 1092 píše o knížeti Břetislavu II., že vyháněl ze země čarodějníky, věštce a pohanské hadače. Kníže vykořenil podle Kosmy též „obyčeje pověrečné, které vesničané, posud polopohané, o Letnicích v outerý nebo ve středu zachovávali, přinášejíce dárky ke studánkám, oběti zabíjeli a zlým duchům obětovali“.

Pranostiky:

  • O svatém Duše choď ještě v kožiše.
  • Na Svatého Ducha nesvlékej kožicha
  • Po svatém Duchu nezbavuj se kožichu.
  • Déšť o letnicích – slunce na Boží tělo.
  • Na Svatého ducha bláto – bude laciné mláto.
  • Prší-li na Svatého Ducha, jsou klepána žita.
  • Prší-li o svatém Duše, bývá po něm málo suše.
  • Na Svatý Duch do vody buch!
  • Svatý Duch přinese plný pytel much.

  • Zvyky:

  • Jízda králů na Slovácku.
  • Střílení ku ptáku – střílelo se na tyč, na které byl uvázán původně živý pták, později jeho atrapa. Střílelo se z kuše, později z pušek. Kdo sestřelil z tyče poslední kousek „ptáka“, stal se pro ten rok králem střelců.
  • Zpěv vodního ptáka – tento zvyk se šířil na Šumavě u německého obyvatelstva, přišel patrně z Bavorska v 17. století. Chlapci označili jednoho mezi sebou za vodního ptáka a poté chodili po vsi, zpívali, tropili vtípky a dostávali výslužku.[3]
  • Škračení (smažení) vajec v přírodě - valašský zvyk[
  • Letošní ročník této zdařilé akce byl již třetí. Počasí nám přálo. Sešlo se nás 50 a snědli jsme 140kusů výborných smažených vajec. K tanci i poslechu hrála živá hudba a večer všechny hřál oheň. Opékali jsme špekáčky a bavili se dlouho do noci :-)

    Obecní ples v Pasece

    K tanci i poslechu hrál Pavel Novák :-)

    22.2.2020

    Bowling Medlov

    24.1.2020

    Po stopách Yettiho

    18.1.2020

    Tříkrálový véšlap z Bouzova do Javoříčka

    4.1.2020

    Tradiční Tříkrálový véšlap do Javoříčka letos přilákal na tři stovky turistů. Ti vycházeli ze tří oficiálních a několika dalších neoficiálních startovních míst. Společným cílem bylo Javoříčko. My jsme vyrazili z Bouzova.

    Vycházka na hrad Sovinec


    28.8.2019

    Za krásného počasí jsme vyšli z Karlova přes louky a lesy do obce Sovinec. Po cestě jsme si odpočinuli u turistické chatičky, schované v lese a podepsali se do návštěvní knihy.  Na hradě Sovinec jsme se občerstvili a přes obec Křížov se vrátili domů.

    Hrad Sovinec

    je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál. Hrad založili kolem roku 1332 příslušníci rodu " pánů ze Sovince ". Za husitských válek se stal významnou pevností. Následně hrad měnil své pány a postupně byl přestavován a zvelebován. Po bělohorské porážce získal hrad Řád německých rytířů ( roku 1623 ). Obsazení hradu Dány roku 1626 bylo impulsem pro rozsáhlé opevňování hradu. Do rok 1643 byly postaveny tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy a předsunutá zeď. Tato opevnění hradu jsou nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války v našich zemích. I přes tato opevnění dobyla hrad v roce 1643 švédská vojska a až do roku 1650z něj učinila jednu ze svých pevností. Význam hradu postupně klesal a po požáru roku 1784 byly již provedeny jen nejnutnější opravy. Od roku 1867 zde byla lesnická škola. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou pro jednotky SS. V květnu roku 1945 opět vyhořel. V současnosti je hrad postupně opravován.


    6.9.2019

    Z Karlova jsme auty přejeli k chatě Skřítek u Rýmařova. Odtud jsme šli asi 4,5km ke zřícenině hradu Rabštejna. Po cestě jsme sbírali houby. Neznámé houby jsme se pokoušeli identifikovat pomocí mobilní aplikace. Prohlédli jsme si zbytky hradu a navštívili penzion s restaurací, kde jsme se občerstvili.

    .Hrad Rabštejn

    byl postaven na rozhraní 13-14 století, pravděpodobně za držitele úsobského panství Hrabiše ze Švábenic. Od počátku 15 století hrad často střídal zástavní držitele a také býval i opuštěný. V roce 1759 se o hradu mluví již jen jako o tajemném místě , kde je z doby švédské okupace tajný vchod. Od poloviny 18 století je hrad definitivně pustý. Z hradu se dochovaly zbytky zdí.

    Procházka kolem Bílé Opavy


    Auty jsme přijeli na parkoviště k chatě . Část účastníků odjela autobusem k chatě Ovčárna a pak pěšky došla k chatě Barborka.

    Druhá část účastníků šla pěšky krásnou přírodou také k chatě Barborka.

    Tam jsme společně poobědvali a vydali se zpět k autům. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a všem se výlet líbil :-)

    Naučná stezka Bílá Opava

    nabízí krásné pohledy na říčku Bílá Opava. Steska se skládá ze dvou paralelních tras ( modrá 5,5km a žlutá 5km ), které místy vedou po stejné cestě. Dohromady je na stezce umístěno 13 informačních panelů popisujících okolní přírodu.

    DRAKIÁDA

    26.10.2019


    Svatomartinské husy

    9.11.2019

    Bowling Aldo Uničov

    22.11.2019

    ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

    23.11.2019

    DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ SPOLKU SOPKA V PASECE

    23.11.2019

    Roli aktivní seniorky skvěle zahrála členka našeho klubu Eva Vejrostová. ( zelený šátek kolem krku :-) )

    Rozsvícení vánočního stromu

    30.11.2019


    Vánoční prohlídka zámku Náměšť na Hané

    27.12.2019


    Zámek Náměšť na Hané byl postaven v roce 1766 jako "Horní zámek", jelikož dosavadní sídlo již přestalo vyhovovat moderním požadavkům doby. Jedná se o raně klasicistní stavbu francouzského typu stojící uprostřed kruhového parku. V zámku si můžeme  prohlédnout vzácnou sbírku míšeňského porcelánu i expozici dětských historických kočárků.  

    Valná hromada a vaření vepřových kolen

    28.12.2019


    Předsilvestrovská vycházka

    30.12.2019


    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky